Bu gün öğrendim ki / 03.02.2018

Word Art2

Nefes egzersizleri konusunu uzun zamandır sırada bekleyen fakat araştırmak istediğim bir konuydu. Tesadüfen bu gün hasta yatağımda yatarken televizyonda nefes egzersizlerinden bahseden bir hanımefendinin söylediklerine kulak kabarttım. Kendisi “Nefeste Saklı Hayat” adlı kitabın yazarı Ebru Şinik. Eğer sen de benim gibi pek televizyon izlemeyenlerdensen muhtemelen kaçırmışsındır diye paylaşmak istedim.

  • Zihniniz nasılsa nefesiniz de öyledir.
  • Öfkelendiğiniz zaman çabuk sakinleşebilmek için ağzınızı kapayın burnunuzdan normal bir nefes alın ve daha sonra aldığınızdan daha uzun bir sürede aldığınız bu nefesi geri verin. Nefes alma yöntemleri nefes almaktan çok nefes verme üzerine yoğunlaşır. Nefesi uzun sürede vermek insanı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Diyafram nefesi sinir sisteminizi regule eder.
  • Nefes egzersizlerinin farklı amaçlara yönelik bir çok türü bulunmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyici nefes egzersizleri, metabolizma hızı arttırıcı nefes egzersizleri ve bunun gibi bir çok amaca yönelik nefes egzersizi bulunmakta.

Nefes egzersizi dışında neler öğrendim;

  • Muzun eski zamanlarda çekirdekli bir meyve olduğu. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere muz zamanla insan müdahalesi sonucu şimdiki yediğimiz halini almış. Aslında günümüzde yediğimiz muz aslında yapay muz gibi bir şey 🙂

C7Hi2WqXgAINIvU

  • Hindistan cevizi yağı çok sağlıklı ve diğer yağlara nazaran daha çabuk enerjiye dönüşebilen bir yapıya sahiptir.
  • C vitamini almak için portakal yerine Maydonoz yenirse c vitamini ile birlikte gereksiz şeker alımının önüne geçiliyormuş.. Hatta öyle ki Canan Karatay c vitamini deposu olan turpun tüketilmesi gerekliliğini her fırsatta dile getiriyor. Turp ye turp gibi ol!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir