Hoşgeldin IF ve Ketojenik beslenme

Adsız

Intermittent fasting ve Ketojenik beslenme  özellikle benim gibi amatör sporcuların son zamanlarda sıklıkla duyduğu ve merak ettiği iki önemli konu. Son bir yıl içerisinde bu iki beslenme türü ile ilgili o kadar çok bilgiye maruz kaldım ki, artık okumayı bir kenara bırakıp bir yerden başlamak gerektiğine karar verdim.

Burada bu beslenme biçimlerinin fayda/zarar analizini  yapmayacağım. Zira bir çok beslenme uzmanı ve doktor bu konuda güzel bilgiler içeren yazılar yayınlamış, videolar çekmiş. Her zaman derim işi uzmanına bırakmak lazım. Ben daha çok bu süreçte fiziksel ve mental olarak yaşadığım değişiklikleri, uyguladığım beslenme tariflerini paylaşacağım. Az önce bahsettiğim gibi bu iki konu ile ilgili kaynakların bir çoğu Google yardımıyla kısa sürede ulaşılabilir durumda. Bu arada şu kişiyi takip edin veya bu işi şundan öğrenin de demeyeceğim, aksine bu beslenme biçimleri hakkında ne kadar çok kişiden bilgi edinilirse o kadar iyi olacaktır. O zaman hoşgeldin IF ve Keto… Beslenme sistemimi kademe kademe değiştirmek için hazırım. Öncelikle ilk hafta paketli yiyecekler ve şekerden kurtulacağım. Bu demek oluyor ki ilk hafta ketojenik beslenmeye uygun makro  yüzdelerini tam tutturamayabilirim, zira önceliğim paketli ve şeker içeren gıdaları kesmek. Bakalım bir sonraki hafta vurada neler yazıyor olacağım. Umarım hevesle başladığım bu macera uzun soluklu olur…

26.05.2018  itibariyle vücut ölçüm değerlerim ve buna bağlı kalori dağılımı :

(Not: Bu hesaplamaları yapabileceğiniz online araçlar da internette fazlasıyla mevcut, bulamazsanız iletişim sayfasından yazın yardımcı olurum.)

Kilo (kg) : 97
Boyun Çevresi (cm) : 44
Bel Çevresi (göbekten – cm) : 108
Yag Oranı (%) : 27

Alınacak Kcal : 2450
Yağ : 1472 Kcal – 164 gr
Protein : 859 Kcal – 215 gr
Karbonhidrat : 123 Kcal – 31gr

 

Edit : Yaklaşık 2 hafta IF ve ketojenik beslenmeyi denedim: Kendimi ilk 3 gün çok bitkin hissettim ve genel duygu durumum genel olarak depresifti. Daha sonra ise vücudum bu beslenme tarzına adapte olmuş olacak ki eskisi gibi zorlanmamaya başladı. Birinci haftanın sonunda protein miktarını ayarlayamadığımdan sindirim sisteminde sorunlar yaşamaya başladım. Şişkinliğin hemen arkasından hazımsızlık ve kabızlık gibi belirtiler ortaya çıktı. Neyi yanlış yaptığımı iyi bilmeme rağmen maalesef ketojenik beslenmenin bir numaralı kuralı olan hazırlıklı olma prensibine bir türlü sadık kalamadım ve iki haftanın sonunda ketojenik beslenmeyi bırakıp IF ile yoluma devam etme kararı aldım. Yine düşük karbonhidrat beslenmeye devam edecek IF (16/8) periyodunu uygulayacağım. Ama ileriki zamanlarda ketojenik beslenme konusunda yeni bir girişimim olacak çünkü iyi uygulanırsa bence hala en iyi seçeneklerden biri. Böyle düşünmemde en büyük etki düşük karbonhidrat beslenildiğinde açlık ve tatlı krizlerinin olmaması… O zaman IF ile devam… 🙂

2 Yorum

  1. Son durum nedir aradan yaklaşık 1 sene geçmiş, ketojonik beslenmeye tekrar başlayıp devam ettiniz mi veya if beslenmeye devam ettiniz mi. Vücut ölçülerim sizinki gibi yag yaktınız mi merak ediyorum.

    1. Maalesef ketojenik beslenmeye devam edemedim fakat ara ara IF yapmaya çalıştım. Ne kadar istesem de iş yoğunluğum sebebiyle her ikisini de bırakmak zorunda kaldım. Bu sebeple Vücut ölçülerimde değişiklik olmadı.
      Bu yıl IF ve Low Carb ile hayatıma devam etmeyi düşünüyorum. Bakalım sonuç ne olacak? Siz herhangi birisini uyguladınız mı daha önce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir